– Zajmuję się rzeźbą od 2009 roku – mówi Dominika Rumińska, która pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała pod okiem Sylwestra Chłodzińskiego, a jak sama przyznaje wszystko zaczęło się od figury ośmiornicy – elementu karuzeli, mającej bawić ludzi w Hong Kongu…
– Głównym tworzywem, w którym powstają moje prace jest glina szamotowa – przyznaje artystka, która pracowała także w żywicach. Dla niej równie ważnym elementem jak rzeźbienie, czy lepienie, jest zdobienie, malowanie i dopracowywanie rzeźb różnymi technikami, już po wypaleniu.
– Pracowałam przy tworzeniu rzeźb elewacyjnych, ale nie tylko – opowiada rzeźbiarka i opowiada o projektach komercyjnych oraz artystycznych. – To między innymi Zamek Legend Śląskich i Arka Noego w Pławnej, a także elementy wystroju Karkonoskich Tajemnic w Karpaczu czy elementy rzeźbiarskie na basenie w Tarnowie Podgórnym.
– Ukończyłam wydział filologii polskiej i specjalizację filmoznawczą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – wyznaje artystka, dla której częstą inspiracją są filmy i książki. – Przetwarzam sztukę na sztukę, język literatury, słowo na postać rzeźby, wrażenie z obrazu filmowego na gliniany kształt.
Jej praca to obserwacja, emocja, przetwarzanie i tworzenie.
– Moja droga to mieszanka stylów, fascynacje rozciągają się od barokowych złoceń po ostrą kreskę komiksu, od Meksyku po polną drogę pod Szczecinkiem, z którego pochodzę – przyznaje i dodaje, że nieobca jest jej stylistyka campu, umiłowanie groteski, zderzanie przyjemności, radości, wygłupu z głębokim poczuciem absurdu i przerażenia.
– Jednym z głównych tematów moich prac są kobiety, najczęściej ich głowy, popiersia, przytłoczone stereotypami, czasem manekinowe, bez wyrazu, postrzegane przez kalki, czasem pełne intensywnych uczuć, czasem za ich twarzami kryją się prawdziwe postaci. Do przedstawienia moich fascynacji i zauroczeń wizualnych wybieram często także postać królika lub czaszki, niosące ze sobą wiele symbolicznych skojarzeń.
Dominika Rumińska brała udział w wystawach rzeźb, targach sztuki i plenerach artystycznych. Mieszka i pracuje pod Poznaniem.
Kontakt: dominika.ruminska@o2.pl