- trwają prace nad wykonaniem rzeźby pierwszego na świecie 24-godzinnego Zegara Słonecznego
- szukamy mecenasów do postawienia rzeźb w dwóch innych miejscach Polski
- zachęcamy do słuchania podcastów z laureatami
Czy w mieście czas płynie inaczej? Czy zegar słoneczny może działać po zmroku?
Trwają prace nad wykonaniem mobilnejrzeźby 24-godzinnego Zegara Słonecznego według projektu Aleksandra Rokosza, laureata międzynarodowego konkursu organizowanego przez Fundację IDEANOVA. Jeszcze w tym roku instalacja stanie w prestiżowej lokalizacji w Krakowie, przy ul. Powiśle 11 – tuż u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. Zegar słoneczny będzie wskazywał godzinę również po zmroku, imitując ruch Słońca.
Konkurs miał charakter międzynarodowy,i odbył się dwuetapowo. Swoje koncepcje wysyłali projektanci z USA, Chin, Nowej Zelandii, Meksyku a nawet Indii. Łącznie do biura fundacji, napłynęło 90 zgłoszeń, którym następnie zostały przypisane numery identyfikacyjne, tak aby jury podjęło obiektywną ocenę prac.
Wyniki II etapu konkursu na “24-godzinny Zegar Słoneczny”, zostały ogłoszone 18 listopada 2021. Projekty oceniali najwybitniejsi specjaliści z dziedziny architektury, sztuki, astronomii i mediów branżowych oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa. Gremium Jurorskie wyłoniło laureatów II i III miejsca – II miejsce przyznano Grzegorzowi Artymińskiemu, III miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobyła Weronika Ławniczak.
Trwają poszukiwania mecenasów sztuki, deweloperów oraz włodarzy miast chętnych na realizację dwóch kolejnych zegarów słonecznych , które znalazły się na podium w międzynarodowym konkursie pn. “24-godzinny Zegar Słoneczny”. Obydwie rzeźby cechuje innowacyjność i twórcze podejście, mają dużą moc oddziaływania i skłaniają do refleksji. A co najciekawsze – są to pierwsze na świecie całodobowe, precyzyjne chronometry.
Alek Rokosz – stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon oraz absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie razem z zespołem Zieta Studio realizuje wiele przedsięwzięć i wystaw artystycznych. Wielokrotny laureat konkursów na interwencje rzeźbiarskie w przestrzeni publicznej m.in. Kapsuła Czasu, Wierszownik w Krakowie czy Eyepiece w Vancouver. Dodatkowo działa w agencji Elab pomagając uczniom i studentom w przygotowaniu aplikacji na zagraniczne uczelnie związane z architekturą i dizajnem.
Fundacja IDEANOVA jest znana w całej Polsce z inicjatyw, takich jak “Kapsuła Czasu” i towarzysząca jej Ogólnopolska Akcja Społeczna pn.“Serce Kapsuły Czasu”. Misją Fundacji jest aktywne działanie na rzecz zmiany dotychczasowego wizerunku przestrzeni publicznej, poprzez wzbogacenie tkanki miejskiej w małe i średnie formy architektoniczne, które powstają w wyniku konkursów organizowanych przez fundację.
Wywiady w całości lub w części udostępniamy do Państwa użytku: https://drive.google.com/drive/folders/1KNDKC3K-OZT17rqdZY7UfuciiGPB_xej?usp=sharing
szczegóły dotyczące konkursu:
https://ideanova.org.pl/zegarsloneczny
podcasty:
SPOTIFY https://open.spotify.com/show/6kK3RURrYlTnB2sBiS9F5o?si=5eb0b886898d471b
SOUNDCLOUD https://soundcloud.com/ideanova
Portal Sztuka i Styl jest patronem medialnym projektu.