Wspaniała wiadomość! Niezwykle uzdolniony, młody polski projektant, Aleksander Rokosz, zaprezentuje swoją ruchomą instalację “Keloskop” na 16. Festiwalu Żywej Architektury w Montpellier we Francji. Mecenasem rzeźby jest Fundacja IDEANOVA. Po powrocie z Montpellier rzeźba będzie gościć w Krakowie, Łodzi, a później także w innych miastach.
Tematem tegorocznej edycji FAV (Festival Des Architectures Vives) jest IMPERMANENCE (fr. nietrwałość). W trakcie festiwalu zostanie zaprezentowanych 10 instalacji na dziedzińcach zabytków Montpellier. Praca Alka Rokosza pt. Keloskop została wybrana w międzynarodowej selekcji do realizacji na dziedzińcu honorowym najstarszego uniwersytetu medycznego na świecie.
Caelum to po łacinie niebo, Keloskop to przyrząd umożliwiający jego obserwację w mieście. Jak mówi Alek – Niebo jest esencją nietrwałości i jednocześnie jej antytezą. Keloskop to przyrząd, który pozwala na zbadanie tej relacji pomiędzy stałym a zmiennym.
Dokładność przyrządu jest bardzo wysoka, zmiany widoczne są w czasie rzeczywistym. Keloskop wykorzystuje lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Tafla lustra jest pochylona w taki sposób, aby umożliwić łatwą obserwację nieba. Instalacja jest interaktywna – możliwy jest samodzielny obrót urządzenia w celu zbadania fragmentu nieboskłonu według własnego uznania.
Festival des Architectures Vives to wydarzenie architektoniczne otwarte dla szerokiej publiczności, która od 2006 roku może odkrywać historyczne perły miasta Montpellier.
Festiwal zachęca odwiedzających do kontaktu z dziedzictwem historycznym poprzez instalacje artystyczne rozsiane po całym mieście. Festiwal odbywa się w samym sercu Montpellier oferując trasę łączącą pałace i dziedzińce, w większości prywatne i zwykle niedostępne dla zwiedzających.
Instalacje tworzone przez zespoły architektów pozwalają wyrazić twórczość młodego pokolenia, które kreuje, eksperymentuje i zgłębia nowy design. W ten sposób festiwal oferuje młodym twórcom możliwość zaprezentowania swoich dzieł w samym sercu prestiżowej i niezwykłej scenerii. Każda z instalacji wchodzi w dialog między dziedzictwem a współczesnością.
16. Festiwal Żywej Architektury w Montpellier zaczyna się już 14, a kończy 19 czerwca.
– Po zakończonym Festiwalu we Francji Keloskop powróci do Krakowa, gdzie ożywi jeden z ogólnodostępnych placów miasta. – obiecuje pan Wiesław Cholewa, prezes Fundacji IDEANOVA. Trwają także ustalenia z władzami innych zainteresowanych miast, ekspozycją tej mobilnej i intrygującej instalacji.
Co ciekawe, instalację będą mogły wynająć wszystkie zainteresowane miasta, tak jak do tej pory było z mobilną rzeźbą Kapsuły Czasu, do której co roku napływają prace dzieci i młodzieży z wizją świata za 100 lat.
Alek Rokosz – stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon oraz absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Projektant oraz twórca instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wielokrotnie nagradzany w konkursach. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie projektuje instalacje artystyczne, jak i czuwa nad działaniami kreatywnymi firmy. Dodatkowo działa w agencji Elab pomagając uczniom i studentom w przygotowaniu aplikacji na zagraniczne uczelnie związane z architekturą i dizajnem.
Fundacja IDEANOVA – misją Fundacji jest aktywne działanie na rzecz zmiany wizerunku przestrzeni publicznej, poprzez wzbogacenie tkanki miejskiej w małe i średnie formy architektoniczne, zaprojektowane w duchu najnowszych trendów urbanistycznego designu. Fundacja realizuje cele m.in. poprzez organizację corocznych konkursów architektonicznych, w wyniku których powstają unikatowe na skalę światową instalacje artystyczne. Fundacja prowadzi ogólnopolskie akcje społeczne, integrujące młodzież i dzieci z całej Polski. Wspiera młodych artystów, architektów i designerów w rozpoczęciu kariery zawodowej, a także współpracuje z deweloperami.
Projektowi patronują Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Instytut Polski w Paryżu.
Partnerem strategicznym jest Fundacja IDEANOVA. Więcej informacji: http://keloskop.ideanova.org.pl/