– Swoją przygodę z ceramiką zacząłem jeszcze w gimnazjum w pracowni pani Marity Benke-Gajda – mówi pochodzący z Brzezia, małej miejscowości koło Krakowa, Jakub Niewdany absolwent Liceum Plastycznego w Katowicach, Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego, który w 2022 roku obronił tytuł doktora, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
– Na ostatnim roku studiów magisterskich brałem udział w wolontariacie w Rwandzie gdzie moim zadaniem była pomoc i organizacja pracowni ceramiki w Szkole dla Niewidomych Dzieci w Kibeho, prowadzonej przez polskie siostry franciszkanki z podwarszawskich Lasek – opowiada artysta, którego pobyt w Afryce i obcowanie z żywą sztuką afrykańską zainspirował do powstania serii figurek, przedstawiających zwierzęta z czarnego lądu.
– Najpierw był Krokodyl, potem Nosorożec a później Goryl, a zwierzęta stały się dla mnie pretekstem do zabawy formą przestrzenną – wspomina rzeźbiarz, który po powrocie do domu i zakończeniu studiów kupił własny piec ceramiczny i powoli zaczął realizować swoje pomysły ceramiczne.
– Początkowo zwierzęta, ale później również inna tematyka stały się dla mnie inspiracją – opowiada Jakub Niewdany, przyznając się do fascynacji kolorem, jaki może zaistnieć w ceramicznym obiekcie.
– Te wszystkie refleksy, szorstkości, przepalenia, złocenia nie występują nigdzie indziej – wyznaje artysta, który realizuje to co go natchnie i wpada mu do głowy.
– Zacząłem od zwierząt, ale wśród moich prac jest i astronauta i UFO, jednym słowem wszystko na co mam ochotę, bo ceramika daje mi wolność – mówi rzeźbiarz, którego zrealizowane pomysły i koncepcje estetyczne goszczą dziś na półkach wielu kolekcjonerów.
Więcej: https://www.facebook.com/ceramikajakubniewdana
https://www.instagram.com/jakub_niewdana/?hl=pl


















