– Najbardziej lubię eksperymentować wykorzystując tradycyjne techniki graficzne oraz alternatywne procesy fotograficzne – mówi Katarzyna Betlińska doktor sztuki w dyscyplinie sztuki piękne, która dyplom obroniła w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. A. Węcławskiego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a aneks do dyplomu w pracowni plakatu prof. M. Wasilewskiego oraz w pracowni rysunku dra. hab. R. Kochańskiego. Katarzyna te tradycyjne techniki graficzne dostosowuje do nowych wyzwań. Jej zdaniem, jest to fascynujące.
– Nieustannie poszukuję nowych rozwiązań, ale konsekwentnie powracam do techniki gumy dwuchromianowej – wyznaje i z pasją tłumaczy na czym polega ta jedna ze szlachetnych technik fotograficznych. Najkrócej mówiąc guma charakteryzuje się swobodą interpretacji. Proces polega na wykorzystaniu światłoczułości soli chromianowych i koloidalnych właściwości gumy arabskiej. Sporządzoną emulsję nanosimy na papier i naświetlamy przez negatyw. Powstające dzięki działaniu światła tlenki chromu, powodują garbowanie gumy, czyniąc ją nierozpuszczalną w wodzie. Proces wywoływania odbywa się w kuwecie z zimną wodą. Na papierze pojawia się obraz.
– Właśnie na bazie tej metody opracowałam autorską technikę zwaną betlinami – wyznaje artystka.
Katarzyna sama przyznaje, że w swych działaniach przejawia pasję i radość tworzenia.
– Znajduję w tym sposób na oswajanie świata, który zdaje się pędzić i zatracać hierarchię rzeczy ważnych, w tym sens istnienia pojedynczego człowieka – mówi artystka, której zdaniem globalizacja i konsumpcjonizm to tylko niektóre z licznych aspektów XXI wieku. – Łatwo w nim o poczucie zagubienia czy bezradności – mówi.
Graficzka na przekór temu wszystkiemu, demonstracyjnie podkreśla to co uważa za dobro niezbędne i niezbywalne, a mianowicie indywidualność.
– Sztuka współczesna jest zacieraniem się granicy między autoprezentacją i komentarzem artysty – mówi i przyznaje, że dla niej tworzenie jest świadectwem prawdy.
Katarzyna Betlińska to członkini Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej – Kissprint, Grupy Positive Art oraz Grupy Młodzi Sztuką. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą: w Belgii, Bułgarii, Chinach, Francji, Japonii, Niemczech, Rumunii, Serbii, Włoszech i USA. Plaque for the graphic work done in relief printing on the 1st International Exhibition of Block plates (Ex libris) in Subotica (Republic of Serbia) 2015. Stypendium Miasta stołecznego Warszawy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną 2012. Laureatka III nagrody Konkursu „Grafika Warszawska” we wrześniu 2009.
kontakt: https://www.katarzynabetlinska.com/